Notariusz wyjaśnia co to jest małżeńska wspólnota majątkowa i jak można ją zmienić za pomocą umów majątkowych małżeńskich. W Kancelarii Notarialnej Marcina Olszewskiego w Kutnie sporządzamy akty notarialne umów majątkowych małżeńskich, wyliczamy należne opłaty i załatwiamy niezbędne formalności – sprawnie i w dogodnym dla klienta terminie.

Na czym polega wspólnota majątkowa w małżeństwie?

Sprawy dotyczące wspólnoty majątkowej małżeńskiej regulowane są przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy – KRO). Zgodnie z nimi, z chwilą zawarcia małżeństwa z mocy prawa pomiędzy małżonkami powstaje wspólność majątkowa, i w związku z tym prawa i przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa wchodzą w skład wspólnego majątku małżonków, a wszystko to, co każdy z małżonków zarobi, powiększa majątek wspólny.

Domyślnie obowiązujące zasady wspólności ustawowej można zmienić podpisując umowę majątkową małżeńską. Warunkiem jest istnienie zgodnej woli małżonków. W razie braku takiej zgody, w ściśle określonych przypadkach wspólność ustawowa może być zmieniona przez sąd.

Na czym polega umowa małżeńska?

Większość klientów pytając o umowę majątkową małżeńską ma na myśli intercyzę, czyli rozdzielność majątkową. Obowiązujące prawo wyróżnia jednak więcej rodzajów majątkowy umów małżeńskich:

  1. umowa przedmałżeńska (intercyza przedmałżeńska) – zawierana jest przed zawarciem małżeństwa, a w jej konsekwencji wspólność majątkowa między małżonkami w ogóle nie powstaje;
  2. umowa rozdzielności majątkowej (intercyza małżeńska lub rozdzielność majątkowa) – na jej podstawie powstają dwa odrębne majątki – majątek osobisty żony oraz majątek osobisty męża; 
  3. ograniczenie wspólności ustawowej – jej konsekwencją jest wyłączenie z majątku wspólnego niektórych jego składników;
  4. ustanowienie rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków – pozwala na wyrównanie różnicy w sytuacji majątkowej małżonków wynikającej np. z faktu prowadzenia przez jednego z nich domu, wychowania dzieci, złego stanu zdrowia, podczas gdy drugie z nich prowadzi działalność gospodarczą; dopiero z chwilą ewentualnego rozwodu powstaje obowiązek wyrównania dorobków;
  5. rozszerzenie wspólności ustawowej – rozszerza wspólność małżeńską na przedmioty i prawa majątkowe na składniki stanowiące ich majątek osobisty.

Ile kosztuje umowa majątkowa małżeńska?

Opłaty za czynności notarialne podejmowane przez notariusza Marcina Olszewskiego w Kutnie reguluje Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Rozporządzenia określa stawki maksymalne, będące podstawą honorarium notariusza w konkretnej sprawie. Każdorazowo cena wykonanej usługi ustalana jest indywidualnie na podstawie analizy dokumentów konkretnej sprawy.

W przypadku aktu notarialnego umowy majątkowej małżeńskiej, maksymalne honorarium notariusza wynosi 400 złotych.

Dodatkowo notariusz pobierze opłatę za sporządzenie wypisów – 6 zł za każdą stronę.

Na opłatę od czynności notarialnych nałożony jest 23-procentowy podatek PTiU (VAT).

Umowa majątkowa małżeńska