Notariusz wyjaśnia aspekty prawne umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości, znaczenie poszczególnych zapisów, wskazuje listę niezbędnych informacji i dokumentów oraz koszty czynności notarialnych. W Kancelarii Notarialnej Marcina Olszewskiego w Kutnie sporządzamy umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości sprawnie i w dogodnym dla klienta terminie.
Co to jest umowa przedwstępna
Postanowienia prawne związane z umowami przedwstępnymi zawarte są w Kodeksie cywilnym (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny).
§ 1. Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.
§ 2. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.
Art. 389. Kodeksu cywilnego
Umowa przedwstępna poprzedza zawarcie umowy przenoszącej własność nieruchomości (umowy sprzedaży nieruchomości) i najczęściej zawierana jest w sytuacji, gdy strona kupująca chce nabyć nieruchomość na kredyt lub gdy z innych powodów nie jest gotowa do natychmiastowego sfinalizowania transakcji.
Co powinna zawierać umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości?
Umowa przedwstępna powinna w miarę możliwości precyzyjnie opisywać warunki umowy przyrzeczonej, w tym w szczególności:
- dokładny opis nieruchomości,
- cenę sprzedaży,
- warunki płatności,
- datę zawarcia umowy sprzedaży.
Pomimo tego, że umowa przedwstępna może mieć postać zwyczajnej umowy pisemnej, strony transakcji bardzo często wybierają formę aktu notarialnego, by podreślić moc zobowiązania i ułatwić sobie dochodzenie roszczeń w przypadkach spornych, w szczególności, gdy któraś ze strona odstąpiłaby od chęci zawarcia umowy przyrzeczonej. Poza tym, umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego daje prawo do ujawnienia roszczeń w księdze wieczystej, co z kolei umożliwia zabezpieczenie się przed sytuacją, gdy właściciel oferuje nieruchomość kilku osobom, podpisuje z nimi umowę przedwstępną, i od każdego pobiera zadatek.
Ile kosztuje sporządzenie umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości?
Opłaty za czynności notarialne podejmowane przez notariusza Marcina Olszewskiego w Kutnie reguluje Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Rozporządzenia określa stawki maksymalne, będące podstawą honorarium notariusza w konkretnej sprawie. Każdorazowo cena wykonanej usługi ustalana jest indywidualnie na podstawie analizy dokumentów konkretnej sprawy.
Dodatkowo notariusz pobierze opłatę za sporządzenie wypisów – 6 zł za każdą stronę.
Na opłatę od czynności notarialnych nałożony jest 23-procentowy podatek PTiU (VAT).