Notariusz wyjaśnia aspekty umowy o dożywocie, znaczenie poszczególnych zapisów, wskazuje listę niezbędnych informacji i dokumentów oraz koszty czynności notarialnych. W Kancelarii Notarialnej Marcina Olszewskiego w Kutnie akty notarialne umów o dożywocie, wyliczamy należne opłaty i załatwiamy niezbędne formalności – sprawnie i w dogodnym dla klienta terminie.

Co to jest umowa o dożywocie?
Umowa o dożywocie jest szczególną formą zbycia nieruchomości w zamian za zobowiązanie do zapewnienia zbywcy (dożywotnika), dożywotnego utrzymania. Zbywcą nieruchomości na podstawie umowy dożywocia może być tylko osoba fizyczna, a przedmiotem zbycia może być każda nieruchomość.
Zasady prawne zawierania umów o dożywocie regulują przepisy Kodeksu cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny – KC) w Art. 908-916.
Do czego wykorzystywana jest umowa o dożywocie?
Często się zdarza, że osoby starsze będące właścicielami nieruchomości, w szczególności mieszkań, nie mają już potrzeby zajmowania całej jego powierzchni, a z drugiej strony z potrzeby serca chcąc pomóc swym najbliższym – wnukom czy to dzieciom. W takich przypadkach często dochodzi do darowizny mieszkania będącego nierzadko dorobkiem całego życia. W zamian za darowiznę, babcia czy dziadek chcą po prostu dożyć swych dni w szczęściu i spokoju. Zwykle nic złego się nie dzieje, ale zdarza się, że sprawy nie układają się zgodnie z oczekiwaniami hojnego seniora – psują się relacje między najbliższymi, ewentualnie umiera bezpośrednio obdarowany syn czy córka. Ponieważ darowizna przenosi własność w sposób definitywny (z pewnymi wyjątkami), były właściciel mieszkania nie może wyegzekwować obiecanego miejsca i opieki.
Rozwiązaniem jest zawarcie formalnej umowy o dożywocie, która w zamian za przepisanie nieruchomości gwarantuje to, co powinno gwarantować serce obdarowanego. W przypadku braku dodatkowych zapisów umownych, nabywca przyjmuję zbywcę jako domownika, dostarcza mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, i zapewnia mu należytą pomoc i opiekę w chorobie.
Ile kosztuje sporządzenie umowy o dożywocie mieszkania?
Opłaty za czynności notarialne podejmowane przez notariusza Marcina Olszewskiego w Kutnie reguluje Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Rozporządzenia określa stawki maksymalne, będące podstawą honorarium notariusza w konkretnej sprawie. Każdorazowo cena wykonanej usługi ustalana jest indywidualnie na podstawie analizy dokumentów konkretnej sprawy.
Jeśli umowa o dożywocie ma być ujawniona w księdze wieczystej, strony umowy poniosą również koszty wniosku do sądu wieczystoksięgowego oraz opłatę sądową – obie w wysokości 200 zł.
Dodatkowo notariusz pobierze opłatę za sporządzenie wypisów – 6 zł za każdą stronę.
Na opłatę od czynności notarialnych nałożony jest 23-procentowy podatek PTiU (VAT).
